Lista aktualności Lista aktualności

Świąteczną Stajenkę wykonaną przez podopiecznych Szkółki Malarskiej Iwony Konarzewskiej już można oglądać w holu biurowca Nadleśnictwa Wisła.


Wszystkie figurki są ceramiczne
Trzej Królowie


 

 

 Wystawa w RLOEE Leśnik

Od listopada 2010 roku w RLOEE „Leśnik” w Ustroniu Jaszowcu można oglądać wystawę dziecięcych prac malarskich i ceramicznych. Powstały one w Szkółce Malarskiej Iwony Konarzewskiej. Co roku na zajęcia uczęszcza około 100 dzieci z Trójwsi (Istebna, Koniaków i Jaworzynka). Młodzi artyści rozwijają swoje umiejętności malując, rysując i rzeźbiąc. W grudniu maluchy zawsze tworzą ceramiczne elementy świątecznej stajenki, którą można oglądać w holu Nadleśnictwa. Wystawa w „Leśniku” obejmuje prace 80 młodych artystów, wykonanych różnymi technikami – są tu obrazy olejne, pastele, również dzieła wykonane kredkami wodnymi, a także ceramika. Wiek autorów prac rozciąga się od 4 do 17 lat. Ich tematyka jest dowolna, jednak z uwagi na otoczenie dzieci często wiąże się z przyrodą, nie brakuje też tematów bajkowych. Ceramika natomiast zdominowana jest przez zwierzęta i anioły, ale zdarzają się również przedmioty użyteczności domowej – wazoniki, podstawki, pojemniki. Wystawę można obejrzeć w RLOEE „Leśnik” do końca lutego 2011 roku. Wernisaż miał miejsce w dniu 04.11.2010 roku, uczestniczyło w nim kilkadziesiąt osób w tym młodzi artyści ze Szkółki z rodzicami, leśnicy, a także przedstawiciele lokalnych szkół. Zgromadzonych uczestników wernisażu powitał Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła Witold Szozda oraz gospodarz RLOEE „Leśnik” Nadleśniczy Nadleśnictwa Ustroń Leon Mijal. Wernisaż nie mógłby się oczywiście odbyć bez Iwony Konarzewskiej, która długo przedstawiała dumnych, młodych autorów prac i ich dzieła – dla każdego dobre słowo, krótka anegdotka, ciekawa ocena. Autorem wszystkich zdjęć jest Wiktor Naturski.

Powitanie uczestników wernisażu przez Nadleśniczych Nadleśnictwa Wisła i Ustroń


Powitanie gości przez Iwonę Konarzewską

 

Pamiątkowe zdjęcie uczestników wernisażu z pracami w tle


 Lista autorów dzieł była bardzo długa

Klub Gaja organizuje konkurs Drzewo Roku
Więcej informacji tutaj

W dniach 18–19.09.2010, miała miejsce kolejna akcja „Drzewko za surowce”, na którą tłumnie przybyli nie tylko bielszczanie, lecz również mieszkańcy innych, nieraz odległych miejscowości. Wspólnymi siłami udało się zebrać 8.5 tony makulatury, ponad 950 kg szkła, 820 kg plastiku (PET) i 270 kg puszek aluminiowych, co przelicza się na 2 771,50 zł! Cały dochód ze sprzedaży surowców jest przeznaczony na pomoc powodzianom z Czechowic-Dziedzic.

 

Nadleśnictwo Wisła zaprasz do wzięcia udziału z programie Święto Drzewa

Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanym od 2003 roku. Jest to ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew co roku 10 października oraz towarzyszący jej program edukacji ekologicznej. Opiera się on na lokalnej aktywności, w szczególności młodzieży, przy udziale przedstawicieli różnych instytucji, lokalnych społeczności, samorządów, biznesu i organizacji pozarządowych.
Celem programu jest edukacja dla rozwoju zrównoważonego i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi. Chcemy zainspirować dzieci, młodzieży, nauczycieli i wszystkich uczestników do podejmowania lokalnych działań proekologicznych dotyczących sadzenia i ochrony drzew. Wspólne sadzenie drzew w ramach programu, przyczynia się do zwiększenia zalesienia i zadrzewienia oraz do zmniejszenia skutków zmian klimatycznych na Ziemi. Placówki oświatowe w całym kraju nawiązują współpracę z najbliższym Nadleśnictwem. Lasy Państwowe, które są partnerem programu, udostępniają sadzonki drzew uczestnikom oraz służą pomocą swoich specjalistów.

Więcej informacji na stronie Klubu Gaja tutaj

Kolejna Akcja LKP "Lasy Beskidu Śląskiego" i Fundacji Arka
Drzewko Za Surowce Wtórne

Lasy Państwowe, Fundacja Ekologiczna Arka oraz CH Sarni Stok organizują zbiórkę surowców wtórnych, która odbędzie się 18 i 19.09.2010, na terenie centrum handlowego Sarni Stok, w godzinach 9.00 – 17.00. Przynieś 10 kg makulatury, 20 butelek PET, szklanych albo puszek aluminiowych, a otrzymasz Sadzonkę Drzewka lub jeden z 500 upominków! Cały dochód ze sprzedaży surowców będzie przeznaczony na pomoc powodzianom z Czechowic-Dziedzic!

Więcej informacji na stronie Fundacji Ekologicznej Arka tutaj

Każdy może przyłączyć się do Akcji Pomóżmy Kasztanowcom!

 

niezbędne informacje

 

strona internetowa

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu:

część 1

część 2

Sprzątanie Świata z Zieloną Ligą

Nadleśnictwo Wisła wraz z Fundacją Zielona Liga zaprasza na kolejną Akcję "Sprzątanie Świata z Zieloną Ligą". Tym razem pod hasłem
"Chrońmy bioróżnorodność - segregujmy odpady". W tym roku jednostką wiodącą w RDLP Katowice jest Nadleśnictwo Koszęcin, gdzie główne podsumowanie Akcji będzie miało miejsce 10 września.

informacja

Beskidzka Arka pod wiślańskim Gimnazjum

Nadleśnictwo Wisła wraz z Fundacją Arka wzięło udział w projekcie Beskidzka Arka na terenie Miasta Wisła. Celem projektu jest nagłośnienie problemu zmian klimatycznych i zamierania świerków w Beskidach oraz inicjowanie lokalnych działań realizowanych przez szkoły, aby tym zmianom przeciwdziałać. Projekt obejmuje przeprowadzenie w gminach beskidzkich szeregu działań edukacyjnych: warsztaty, wystawy, wydawnictwa. Przedstawiono ekspozycję dotyczącą zmian klimatycznych, wyjaśniono przyczyny zamierania beskidzkich świerczyn oraz sposoby pomocy drzewostanom świerkowym, pokazano etapy produkcji sadzonek na szkółce leśnej. Każdy chętny mógł otrzymać sadzonkę drzewa. Przedstawiciele Fundacji Arka pokazali i omówili jedną z metod zielonej energii (alternatywnej) -  pozyskiwanie energii za pomocą modułów fotowoltaicznych (paneli słonecznych), a także organizowali warsztaty plastyczne dla młodzieży.


Ekspozycja Nadleśnictwa Wisła


Namiot w kształcie arki - Beskidzka Arka


Warsztaty dotyczące produkcji materiału sadzeniowego


Omówienie problemów ziązanych z zamieraniem świerczyn w Nadleśnictwie Wisła


Sprawca bezpośredniego zamierania świerczyn - kornik drukarz zawsze budzi zainteresowanie z uwagi na niewielkie rozmiary


Omówienie zastosowania modułów fotowoltaicznych, jako jednego ze zródeł alternatywnej energii

 

Nadleśnictwo Wisła
 
Koła Łowieckie:
 „Głuszec”, „Jarząbek”, „Istebna”, „Olza”
 
Zapraszają
  

na Piknik Leśny

dnia 26 czerwca 2010 roku, od godziny 1400 w Wiśle
Skocznia Narciarska w Wiśle-Malince

  

Program imprezy:    
1400 –  Występ Zespołu Folklorystycznego „Zwyrtni”
1500 –  Prezentacja sygnałów myśliwskich
        – Prezentacja sposobów wabienia zwierzyny
        – Występ Myśliwskiego Zespołu Śpiewaczego „Kwiczoły”
1700 – Pokaz psów myśliwskich
1800 – Występ Kabaretu „Elita”
1900 – Zabawa taneczna – Zespół „Bracia Lubeccy” z Koniakowa
 
Trening skoczków narciarskich z udziałem Adama Małysza !!
 
Imprezy towarzyszące:

-          Nasiennictwo i szkółkarstwo leśne
-          Hodowla Głuszców
-          Pszczelarstwo
-          Rzut lotką o sadzonkę
-          Loteria fantowa
-          Potrawy z dziczyzny (gulasz z jelenia, bigos z dzika i inne)
 

 

 

 

 

Lasy Państwowe oraz Towarzystwo Przyjaciół Lasu

zapraszają do udziału w VI Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Czysty Las

W tym roku obowiązują aż 4 kategorie:

Leśna Edukacja Dzieci

Leśna Edukacja Młodzieży

Leśny Patrol

Las w Sztuce

 

Szczegółowe informacje znajdują się na stron TPL'u - tutaj

Dodatkowe informacje:

zaproszenie

regulamin konkursu

formularz zgłoszeniowy

Rusza kolejna edycja „Drzewka za surowce”!

FE Arka, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach (Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Beskidu Śląskiego - Nadleśnictwa Bielsko, Węgierska Górka, Ustroń i Wisła) oraz CH Sarni Stok organizują zbiórkę surowców wtórnych, która odbędzie się 27 i 28.03.2010, na terenie centrum handlowego Sarni Stok, w godzinach 9.00 – 17.00. Przynieś 10 kg makulatury, 20 butelek PET, szklanych albo puszek aluminiowych, a otrzymasz Sadzonkę Drzewka lub jeden z 500 upominków! Cały dochód ze sprzedaży surowców będzie przeznaczony na prowadzenie kampanii „Pomóż potrąconym”. Tym razem przygotowano więcej atrakcji! Oprócz sadzonek drzewek, będzie można otrzymać jeden z 500 upominków!

Więcej o Akcji można dowiedzieć się tutaj


Zeszłoroczna Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem

Zielona Książka Beskidzkiej 5

„Zielona książka Beskidzkiej 5” to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Gospodarczych DELTA PARTNER z Cieszyna, którego celem jest promocja zrównoważonego rozwoju turystyki na obszarze Beskidzkiej 5. Projekt “Zielona książka Beskidzkiej 5 realizowany jest przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Książkę wydano w grudniu 2009 roku i jest ona pracą zbiorową pod redakcją Aleksandra Dordy. Autorami książki są leśnicy trzech Nadleśnictw w zasięgu których mieści się Beskidzka 5 - Bielsko, Ustroń i Wisła, a także przyrodnicy oraz pracownicy SWIG DELTA PARTNER.

Promocja książki odbyła się w każdej z miejscowości Beskidzkiej 5 (Brenna, Istebna, Szczyrk, Ustroń i Wisła). Konferencja zamykająca projekt miała miejsce w Ustroniu 19.03.2010 roku.

Książkę wydano w nakładzie 2000 egzemplarzy, dodatkowo w nakładzie 10000 egzemlparzy wydano również folder - Zielona Książeczka Beskidzkiej 5. Książkę w formacie pdf można pobrać tutaj


Zielona Książka Beskidzkiej 5


Promocja Zielonej Książki B5 w OEE w Istebnej


Wystąpienie Aleksandra Dordy na Konferencji Kończącej projekt w Ustroniu


Zgromadzeni goście

Podczas spotkań promocyjnych i na Konferencji zamykającej projekt każdy z obecnych otrzymał Zieloną Książkę Beskidzkiej 5

 

X Zimowe Zawody Furmanów na terenie Nadleśnictwa Wisła

Już po raz dziesiąty 7 lutego pracownicy Nadleśnictwa Wisła we współpracy z pracownikami Gminnego Ośrodka Kulury w Istebnej zorganizowali Zimowe Zawody Furmanów. Coroczne przeprowadzanie Zawodów ma na celu przybliżenie, mieszkańcom oraz coraz chętniej przybywającym na imprezę turystom, trudnej i niebezpiecznej pracy furmana leśnego, będącej tak przydatną i zwykle jedyną możliwością zrywki pozyskanego drewna, wykonywanej w górskich warunkach. Dla zgromadzonych uczestników Zawodów oraz dla publiczności przygrywała Kapela Wałasi, a gastronomią zajęło się Koło Łowieckie „Olza”. Furmani, z których część zaprezentowała się w strojach ludowych, uczestniczyli w trzech konkurencjach, w których po zaciętej rywalizacji wyłonieni zostali zwycięzcy:
 
*Konkurencja I „Slalom z drewnem stosowym”
1 miejsce: Stanisław Marekwica, Tomasz Suszka z Istebnej
2 miejsce: Jan Urbaczka, Ryszard Haratyk z Jaworzynki
3 miejsce: Krzysztof Gorzołka, Marek Wolny z Istebnej

*Konkurencja II „Precyzyjne pchanie drewna dłużycowego”
1 miejsce: Piotr Kubica, Kacper Jędrusik z Leśnej k/Żywca
2 miejsce: Krzysztof Gorzołka, Marek Wolny z Istebnej
3 miejsce: Jan Urbaczka, Ryszard Haratyk z Jaworzynki

*Konkurencja III „Siła uciągu”
1 miejsce: Krzysztof Gorzołka z Istebnej
2 miejsce: Piotr Kubica z Leśnej k/Żywca
3 miejsce: Andrzej Cieślar z Wisły
 

Organizatorzy przygotowali również konkurencję dla publiczności – „rzut gnotym”. Na Zawodach przez cały czas obowiązywał zakaz używania bata, dzięki temu bez nieprzyjemnych wrażeń można było obserwować sprawiedliwą rywalizację. Sporą liczbę obserwatorów zainteresowały najbardziej niepospolite furmańskie konie. Dziesiąta, jubileuszowa edycja Zawodów Furmańskich została nawet uwieczniona w reportażu dla lokalnej TV Silesia – film można obejrzeć pod adresem http://www.tvs.pl/informacje/21228/ .

 

X Zawody Furmanów

Nadleśńictwo Wisła oraz Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej serdecznie zapraczają na X Zawody Furmanów - Istebna 2010 - 07.02.2010 - rozpoczęcie zawodów o godz. 1100 Istebna Tartak

KONKURENCJE:

1. Konkurencje: Slalom z drewnem stosowym (para koni, dwóch furmanów).

2. Precyzyjne pchanie drewna dłużycowego (para koni)

3. Siła uciągu (jeden koń)

Gastronomią zajmie się Koło Łowieckie "Olza"
Przygrywać będzie kapela góralska
Odbędą się także ciekawe konkurencje dla publiczności - z nagrodami.

 

eRyś w finale najważniejszego konkursu w polskim internecie

 
Leśny Wortal Edukacyjny „Las rysia eRysia” www.erys.pl znalazł się w finale V edycji prestiżowego konkursu Webstarfestival, promującego najlepsze strony www. Członkowie Akademii Internetu ocenili wortal jako stronę funkcjonalną i innowacyjną. Teraz kolej na werdykt internautów.
 
Już od trzech lat dzieci w towarzystwie eRysia poznają las i jego tajemnice. Razem z nim zwiedzają leśne zakamarki, poznają mieszkańców lasu, uczą się go słuchać i rozumieć. Doceniła to Akademia Internetu, która uznała Wortal za przedsięwzięcie dostosowane do potrzeb dzieci i młodzieży, a jednocześnie pomysłowe i atrakcyjne dla tak wymagających użytkowników.
 
Webstarfestival to największy w Polsce konkurs na najlepsze strony internetowe. eRyś znalazł się w piątce finalistów w kategorii Edukacja i praca. W drugim etapie oceny zgłoszonych stron dokonują niezależnie: Akademia Internetu oraz internauci. W konkursie Webstarfestival przyznawane są nagrody: Webstary dla najlepszych stron internetowych, Webstary Internautów – nagrody, oraz nagroda specjalna – statuetka dla Człowieka Roku Polskiego Internetu. Lista nominowanych oraz regulamin dostępne są na stronie konkursu: http://www.webstarfestival.pl/glosowanie/internauci.
 
Aby wesprzeć eRysia i zagłosować, należy:
  • wysłać sms o treści WSF.W0503 na numer 7238;
  • koszt całkowity jednego sms’a to 2,44 zł;
  • głosowanie trwa od 3 listopada od godziny 9.00 rano do 16 listopada do godziny 15.00;
  • każda osoba, identyfikowana jako numer telefonu, może oddać głos tylko jeden raz w ciągu doby;
  • organizator konkursu przewidział dla głosujących nagrody, w tym główną w wysokości 5 000 zł.

 

Wystawa Łowiecka

W dniu 05.11.2009 roku odbyło się uroczyste otwarcie Wystawy Łowieckiej w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Istebnej Dzielec. Wystawa zorganizowana została przez Nadleśnictwo Wisła oraz Koła Łowieckie „Istebna” „Olza” „Głuszec” „Jarząbek” „Ćierne” „Svrčinovec” „Skalité”. 

Zgromadzone eksponaty można oglądać w OEE Istebna w dniach od 06.11 do 30.11.2009 r. w godzinach od 900 do 1600.

 

Święto Drzewa - 10.10.2009

Święto Drzewa to program edukacji ekologicznej Klubu Gaja. Lasy Państwowe są partnerem strategicznym Akcji. Wszelkie informacje o programie znajdują się na stronie internetowej Klubu Gaja:
http://www.klubgaja.pl/swieto_drzewa/


Ubiegłoroczna Akcja cieszyła się dużym powodzeniem na terenie Nadleśnictwa Wisła