Lista aktualności Lista aktualności

Sprzątanie świata z Zieloną Ligą ma już swoją tradycję – od wielu lat „sprzątamy” lasy wraz z RDLP w Katowicach. Tradycyjnie także promujemy zachowania służące „nieśmieceniu”, a nie samo zbieranie śmieci. Co roku naszej akcji towarzyszy hasło, któremu podporządkowujemy działania edukacyjne w trakcie imprezy. W tym roku to: Lasy to życie – chrońmy je. Będziemy zatem sprzątać lasy we wszystkich nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.
Aby wziąć udział w sprzątaniu lasu, wystarczy zgłosić się do pobliskiego nadleśnictwa (www.katowice.lasy.gov.pl, w zakładce Edukacja i turystyka znajdziecie listę liderów edukacji), ustalić termin akcji i oczywiście przygotować uczniów. Pamiętajmy: edukacja jest najważniejsza!
Oto garść informacji, które należy przekazać dzieciom:
Las śmieci nie produkuje – to my je tam wyrzucamy. Zaśmiecanie polskich lasów stale rośnie. W 2008 r. Lasy Państwowe wydały na zbieranie śmieci w lasach 9,5 mln zł. W minionym roku leśnicy usunęli z lasów dziesiątki tysięcy metrów sześciennych odpadów, z których można by wznieść wysypisko wielkości Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Śmieci w lesie to poważne zagrożenie. W wyniku rozkładu odpadów, do gleby i wód gruntowych przedostają się toksyczne substancje (m.in. resztki chemicznych środków ochrony roślin, przeterminowane leki, metale ciężkie). Dzikie wysypiska prowadzą do zaburzeń funkcjonowania ekosystemów leśnych i nierzadko śmierci występujących wokół drzewostanów.
Odpady z czasem zaczynają się rozkładać. Następuje rozwój bakterii chorobotwórczych i niebezpiecznych grzybów. Powstające na dzikim wysypisku biogazy mogą doprowadzić do samozapłonu odpadów i uwolnienia do atmosfery, gleby, wody substancji trujących, również rakotwórczych.
Torebki foliowe porzucone w lesie połykane są przez zwierzęta, co prowadzi do ich śmierci. Odłamki szkła lub metalu powodują okaleczenia, a linki oraz sznurki, znoszone przez ptaki do gniazd – plątanie nóg piskląt.
W trakcie Sprzątania świata z Zieloną Ligą, chcemy także zwrócić uwagę na trwający Międzynarodowy Rok Lasów. Dlatego leśnicy prowadzący grupy „sprzątaniowe” powinni zwrócić uwagę na:
- Lesistość w Polsce. Lesistość to procentowy udział lasu w powierzchni kraju i wynosi dziś 29 proc. Polska ma 9 mln ha drzewostanów, na statystycznego Polaka przypada 0,24 ha lasu.
- Las dla każdego. Las służy społeczeństwu. Podkreślamy zalety lasu: specyficzny mikroklimat (czyste, odpowiednio wilgotne powietrze, łagodna temperatura, brak dokuczliwego wiatru) cisza, stonowane światło, balsamiczne zapachy. W lesie odpoczywamy, uprawiamy turystykę i sport, podglądamy przyrodę, zbieramy grzyby i owoce runa leśnego.
- Lasy chronią życie. Podkreślamy ekologiczne funkcje lasu: kształtowanie klimatu i równowagi fizykochemicznej atmosfery, regulacja obiegu wody w przyrodzie, przeciwdziałanie suszom i powodziom, lawinom, osuwiskom, wpływ na procesy glebotwórcze, ochrona gleby przed erozją, ochrona krajobrazu przed stepowieniem.
- Drewno surowcem odnawialnym i ekologicznym. Podkreślamy fakt, że pozyskiwanie drewna nie wymaga (w odróżnieniu od kopalin) głębokiego, nieodwracalnego przekształcania środowiska naturalnego. Drewno jest trwałe, lekkie, elastyczne, wytrzymałe, jest dobrym materiałem izolacyjnym. Nie wymaga nakładów energii obciążających środowisko, jest surowcem energetycznym (nie narusza bilansu dwutlenku węgla w naturalnym obiegu), przeróbka drewna nie powoduje powstawania odpadów.
Zdobyta w czasie „sprzątania” wiedza posłuży uczniom do napisania pracy w dowolnej formie (esej, opowiadanie, reportaż itp.) pt.: Las w mojej okolicy – to nasz majątek.
Nadesłane do redakcji miesięcznika Zielona Liga (ul. św. Huberta 43-45, 40-543 Katowice) prace, podpisane przez ucznia oraz nauczyciela prowadzącego (imię i nazwisko ucznia, imię i nazwisko nauczyciela, szkoła i adres, klasa, telefon, e-mail) wezmą udział w konkursie. Najlepsze zostaną opublikowane w magazynie Zielona Liga. Termin nadsyłania prac upływa 31 października br.
Finał Sprzątania świata z Zieloną Ligą odbędzie się 30 września br. w Nadleśnictwie Opole. Gościem honorowym będzie Mira Stanisławska-Meysztowicz – twórczyni akcji Sprzątanie świata – Polska i prezes Fundacji „Nasza Ziemia”.