Asset Publisher Asset Publisher

Relacja z XXIII Pikniku Leśnego

Odbywający się w ubiegły weekend XXIII Piknik Leśny to wydarzenie zorganizowane wspólnie przez Nadleśnictwo Wisła oraz Miasto Wisła.

Amfiteatr im. Stanisława Hadyny w centrum Wisły to miejsce, w którym odbywały się największe atrakcje jednodniowej imprezy. Na sam początek zaprezentowała się Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Kolejny punkty naszego Pikniku miał na celu zapoznanie gości z różnorodnymi rasami psów myśliwskich. Pokaz ten cieszył się dużym uznaniem wśród publiczności, a psy oraz ich opiekunowie byli często nagradzani oklaskami. Pupile bez problemu zaprezentowały swoje największe zalety na scenie, a po pokazie były chętnie głaskane i przytulane przez najmłodszych gości Pikniku. Właściciele psów jeszcze długo po pokazie prowadzili rozmowy z uczestnikami imprezy. Pokaz ras psów myśliwskich jest stałym punktem Pikniku Leśnego, ale po frekwencji publiczności widać było, że jeszcze się nie znudził.

Następnie trochę lokalnego folkloru i ożywienia wprowadziła kapela "Capki ze Skalitego".
Na deser przeprowadzony został konkurs o tematyce leśnej. Pytania konkursowe dotyczyły naszego Nadleśnictwa i niektóre sprawiły sporo kłopotów, ale publiczność dzielnie i trafnie podpowiadała uczestnikom. Za udzielone odpowiedzi sprezentowaliśmy leśne gadżety.

Kolejny na scenie pojawił się Zespół Reprezentacyjny Sygnalistów Myśliwskich RDLP w Katowicach. A tuż po nim Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła Andrzej Kudełka oraz Burmistrz Miasta Wisła Tomasz Bujok powitali serdecznie zgromadzonych i zaprosili ich na gwiazdę tegorecznego Pikniku, czyli Lanberry.

Poza amfiteatrem Piknikowi towarzyszyły wydarzenia dodatkowe, gdzie odnotowaliśmy sporą liczbę uczestników. Najwięcej osób odwiedziło stoiska edukacyjne, przygotowane przez zaprzyjaźnione Nadleśnictwa: Kobiór i Katowice, warsztaty plastyczne przygotowane zostały przez pracowników Wiślańskiego Centrum Kultury, Centrum Edukacji Ekologicznej i oczywiście przez edukatorów Nadleśnictwa Wisła, a także stoisko Polskiego Związku Łowieckiego.

Ogromną popularnością, wśród zwiedzających nasze stoiska, cieszyły się warsztaty polegające na własnoręcznym skręcaniu świeczek z węzy pszczelej, wyrobie medali z drewna i magnesów na lodówkę. Począwszy od ucięcia piłą ręczną drewnianego krążka z przygotowanego wałka brzozowego, poprzez wyszlifowanie powierzchni papierem ściernym i wydrążenie otworu ręczną wiertarką, a skończywszy na ozdobienia krążka pieczątkami z motywami zwierząt lub liści drzew leśnych. Przy okazji prowadziliśmy sporo rozmów o odnawialnym surowcu drzewnym.

Zakłady Usług Leśnych zaprezentowały sprzęt używany do prac z zakresu gospodarki leśnej.

Prezentowane było także Gospodarstwo Pszczelarskie Lasów Państwowych Nadleśnictwa Wisła, które usytuowane jest w Jaworzynce w sąsiedztwie Wolierowej Hodowli Głuszców i Karpackiego Banku Genów z wystawą od nasionka do drzewa. Pierwszy raz zosrganizowana została również strefa bushcraftowa prezentująca tę ciekawą i modną ostatnio metodę spędzania wolnego czasu na łonie natury.

Nadleśnictwo Kobiór prezentowało Hodowlę Żubra oraz warsztaty edukacyjne, a Nadleśnictwo Katowice łowiectwo i ciekawostki związane z różnymi gatunkami drewna. Każde z nadleśnictw miało również w zanadrzu konkursy dla dzieci, podczas których rozdano setki gadżetów edukacyjnych, powstałych głównie z drewna.

Edukatorzy przeprowadzili niezliczone rozmowy z osobami zainteresowanymi prowadzoną przez leśników gospodarką leśną. Nie brakowało także trudnych tematów, związanych z klęskami w lasach i wycinką drzew.

Turyści bardzo chętnie kosztowali potraw z dziczyzny, które serwowane były w tym roku przez foodtruck Dobre z Lasu.

Sporym zainteresowaniem cieszyło się również stoisko związane z grzybami prowadzone przez Justyna Kołka, który godzinami potrafi opowiadać o swojej największej pasji w życiu i zarazić nią każdego z rozmówców. Na stoisku tym można było zobaczyć jadalne gatunki grzybów, ale też i te śmiertelnie trujące oraz zestawy do własnoręcznej hodowli grzybów.

Wszystkim uczestnikom Pikniku Leśnego serdecznie dziękujemy i zapraszamy już za rok!