Asset Publisher
Ekspozycja przyrodnicza w LOEE już dostępna!
Wczorajsze popołudnie minęło pod znakiem leśnego świętowania. Modernizacja Leśnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej zakończona. We wtorek 03 grudnia 2024 odbyło się uroczyste otwarcie ekspozycji przyrodniczej.
Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła Andrzej Kudełka rozpoczął od przywitania przybyłych gości, pracowników oraz lokalnych mieszkańców, którzy na co dzień są bardzo związani z tym miejscem. Przybyli goście – zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach – Marek Czader pogratulował leśnikom za prowadzenie takiego obiektu, co ma niezwykłe znaczenie nie tylko w kontekście szerzenia wiedzy przyrodniczej, leśnej i znaczenia leśnika, ale także działania na rzecz lokalnej społeczności. Dzięki współpracy ze stowarzyszeniami i grupami aktywnych mieszkańców to miejsce na co dzień tętni życiem, a różnorodność dostępnej oferty sprawia, że bez względu na wiek, każdy znajdzie tu coś ciekawego. Kolejno Wójt Gminy Istebna Stanisław Legierski podziękował Nadleśnictwu Wisła, za owocną współpracę i otwartość w podejmowaniu wspólnych inicjatyw, co ma nieoceniony wpływ na rozwój Gminy. Podkreślił znaczenie jakie stanowi Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej na mapie regionu.
Następnie mogliśmy wysłuchać krótkiego występu artystycznego dzieci z zespołu regionalnego Mała Istebna. Wreszcie symboliczne przecięcie wstęgi zainicjowało prezentację zmodernizowanej wystawy przyrodniczej.
Zwiedzanie rozpoczynamy od zobaczenia filmu prezentującego charakter naszego Nadleśnictwa, jego krótką historię, bogactwo tutejszych lasów oraz warunków hydrologicznych. Prezentację ubogacają nagrania z drona, co pozwala spojrzeć na tutejsze z lasy z innej perspektywy. Kolejno przechodzimy przez istniejącą już wcześniej część wystawy tj. gabloty przedstawiające zmiany tutejszych krajobrazów na przestrzeni lat, dioramy ukazujące różnorodność flory i fauny Beskidu Śląskiego. Nie zabrakło także dobrze znanego, szczególnie wśród dzieci podziemnego tunelu. Mijamy rentgen drzewa i dochodzimy do nowej części ekspozycji. Na zamieszczonych nowoczesnych ekranach tutejsi leśnicy w trakcie krótkich filmów wprowadzają nas w świat obserwowanych w beskidzkich lasach zwierzętach i roślinach, a także opowiadają o nie poruszanym do tej pory życiu organizmów w jaskiniach na terenie Nadleśnictwa Wisła. Przechodząc przez jaskinie zobaczymy m.in. kroczącą salamandrę plamistą, a nad głowami lecącego gacka brunatnego. Przechodząc z jaskini do piwniczki, na jednej z półek kroczy sidlisz piwniczny – jeden z największych pająków europejskich. Wszystko to, odbywa się w mroku, w otoczeniu sztucznego dymu! Po wyjściu z jaskini przyjrzymy się roślinności ruderalnej, która otacza chatę wołoską, a tuż za nią pokaźnych rozmiarów panoramę łąk śródleśnych. W tym punkcie za pomocą okularów VR możemy poszukać ukrywających się wśród łąkowych zarośli niezwykłych owadów oraz roślin zamieszkujących to środowisko. Zabudowa istniejącego niegdyś tutejszego tarasu pozwoliła na wzbogacenie wystawy o donice z rosnącą prawdziwą roślinnością. Zaobserwujemy tu m.in. podrzeń żebrowiec, lipę drobnolistną, borówkę brusznicę, a także jodłę, sosnę czy charakterystycznego dla tych terenów świerka pospolitego. Po minięciu żywej roślinności docieramy do drewnianego pomostu, którego okalają pnie jedenastu różnych gatunków drzew leśnych, wraz z infografikami na ich temat. W umieszczonych w ich sąsiedztwie pojemnikach, możemy przyjrzeć się z bliska ich nasionom czy szyszkom. Z pomostu na tle wyświetlanego nieba obserwujemy ptaki drapieżne, a dzięki umieszczeniu ich lekko ponad głowami, możemy dokładnie obejrzeć je z różnych perspektyw. Kolejno zataczając koło naszej edukacyjnej wędrówki, dochodzimy do dioramy przedstawiającej charakterystycznego ptaka dla tych terenów – głuszca, a na wyświetlanym obok filmie usłyszymy o jego zwyczajach, biologii, a także o prowadzonej przez tutejszych leśników wolierowej hodowli głuszca. Aby pogłębić swoją wiedzę, warto skorzystać z wirtualnej księgi, a obracając jej karty wyszukamy tematykę nas interesującą.
Następnym punktem uroczystości był wernisaż prac malarskich Szkółki Malarskiej Iwony Konarzewskiej. Zajęcia szkółki na terenie Leśnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej odbywają się tutaj nieprzerwanie od 27 lat! Pani Iwona w wyjątkowy, pełny serca i empatii sposób omówiła część prezentowanych prac, a przybyli mali artyści z rodzicami mogli z dumą podziwiać swoje dzieła.
Po oficjalnej części był czas na rozmowy, przy poczęstunku i kubku ciepłej herbaty.
Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej to miejsce, które od lat tętni życiem. Dzięki zaangażowaniu leśników, lokalnych władz i mieszkańców wiemy, że to miejsce stanowi ważny punkt nie tylko na mapie regionu, ale także w sercach każdego, kto chociaż raz przekroczy jego progi.