Asset Publisher Asset Publisher

Współpraca naukowców i leśników z Nadleśnictwa Wisła

Ten tydzień minął pod znakiem etykietowania sadzonek świerka pospolitego w ramach Programu testowania potomstw.

Lasy Państwowe od lat prowadzą szereg różnych badań i doświadczeń mających na celu poznanie zależności zachodzących w przyrodzie, tak aby przez wykorzystanie nauki móc ulepszyć rozwój lasów.

Instytut Badawczy Leśnictwa to jednostka działająca od 1993 r., mająca w swoim dorobku wielki wkład w rozwój nauk przyrodniczo-leśnych. Wiedza leśna ewoluuje, wszelkie zmiany w gospodarce leśnej nim zostaną przeniesione na grunt praktyki wymagają szeregu badań i doświadczeń, stąd współpraca naukowców Instytutu z wieloma jednostkami Lasów Państwowych. Jednym z tematów badawczych jest „Program ochrony różnorodności biologicznej i hodowli selekcyjnej drzew na lata 2011-2035”,w którego skład wchodzi Program testowania potomstw rodzimych gatunków drzew leśnych. Jednym z uczestników Programu jest Nadleśnictwo Wisła. Naszym pierwszym zadaniem było wyhodowanie sadzonek świerka pospolitego z nasion pochodzących z drzew o najlepszych cechach genetycznych. W tym tygodniu wspomniane sadzonki wyruszyły na powierzchnie doświadczalne do nadleśnictw: Lutowiska, Tomaszów Lubelski, Włoszczowa i Piotrków. Jako, że sadzenie na uprawach badawczych odbywa się według szczegółowego schematu, każda sadzonka ma nadany numer porządkowy tzw. rod. Pracownicy Nadleśnictwa Wisła wraz z przedstawicielami Wydziału Leśnego UR w Krakowie pod przewodnictwem Pani Profesor Kingi Skrzyszewskiej przez cały tydzień zaetykietowali blisko 35 tysięcy sadzonek świerka pospolitego! Ich lokalizacja na uprawie także jest ściśle określona według kwater, rzędów i kolumn, dlatego należało pamiętać o odpowiednim ułożeniu świerków w styropianowych kasetach do transportu. Praca ta wymaga skupienia i jest bardzo precyzyjna.

Założone uprawy doświadczalne posłużą do monitorowania i oceny cech drzewek tam rosnących. Wiedza ta wykorzystana będzie w przyszłości do wyboru najlepszego materiału sadzeniowego (jakościowo, zdrowotnie i wymiarowo) dla danych warunków wynikających z położenia geograficznego.