Asset Publisher Asset Publisher

Sprzątanie Świata z Zieloną Ligą 2009

 

 

 

 

W tym roku finał Akcji odbędzie się w Nadleśnictwie Sucha, w ubiegłym roku odbywał się natomiast w Nadleśnictwie Wisła.


Pamiątkowe zdjęcie z finału Akcji w Istebnej w 2008 roku

 

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach oraz Fundacja Zielonej Ligi
serdecznie zapraszają
na Sprzątanie Świata z Zieloną Ligą 2009
pod hasłem: „Pomagajmy Ziemi – codziennie”.
Prosimy o ekologiczne opakowania, ekologiczną żywność, ekologiczną energię a nade wszystko ekologiczny styl życia i ekologiczne zachowania. Nasze nawyki i zachowania są najważniejsze, bo śmieci w lesie to przecież skutek zachowania nieekologicznego. Sprzątając tereny przyrodniczo cenne, chcemy uczestników kampanii pobudzić do miłości do przyrody, bo przecież odruchowo dbamy o to co kochamy. Zaś wszystkim tym, po których sprzątamy chcemy udowodnić, że są w mniejszości.
 

Akcja "Drzewko za surowce" po raz piąty!

W dniach 12 i 13 września po raz piąty w Centrum Handlowym Sarni Stok Fundacja Arka poprowadzi akcję „Drzewko za surowce”. Partnerem akcji jest także Nadleśnictwo Wisła (jako jedno z Nadleśnictw Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Beskidu Śląskiego) oraz bielski Urząd Miejski. Sadzonki drzewek będzie można dostać za makulaturę (jedna sadzonka za 10 kg), butelki typu pet, puszki (jedna sadzonka za 20 butelek lub puszek) oraz szkło (jedna sadzonka za 20 butelek). Cały dochód z akcji Fundacja Arka przeznaczy na pomoc zwierzakom potrąconym na drogach.

W ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013 - realizowany jest projekt:

„Rewitalizacja beskidzkich lasów na polsko-słowackim pograniczu, w celu poprawy ich społecznych, ekologicznych i przeciwpowodziowych funkcji”.

 

INFORMACJE O REALIZOWANYM PROJEKCIE

Młode pokolenie głuszców w Wolierowej Hodowli

W bieżącym roku w Wolierowej Hodowli Głuszców zlokalizowanej w Jaworzynce Wyrchczadeczce wylęgły się 104 pisklęta. Po raz pierwszy na świecie wykluły się także 3 pisklęta głuszców z probówki!! Eksperyment udał się we współpracy z prof. Ewą Łukaszewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Część młodego przychówku wylęgła się naturalnie, pozostałe przyszły na świat w inkubatorach.


Gniazdo głuszki


Świeżo, naturalnie wylęgnięte pisklęta


Pisklęta, które wylęgły się w inkubatorze


Głuszka z pisklętami


Trzytygodniowe pisklęta na wybiegu w Odchowalni Piskląt


Pięciotygodniowe pisklęta w wolierze


Pierwsze na świecie pisklęta głuszców z probówki

Więcej o Wolierowej Hodowli Głuszców można przeczytać tutaj

Dzień Otwarty w Nadleśnictwie Wisła

Dnia 16.06.2009 roku w związku z jubileuszem 85 lat Lasów Państwowych oraz corocznie obchodzonych Dni Lasu, Nadleśnictwo Wisła organizuje Dni Otwarte. Zapraszamy do zwiedzenia:

1. Budynku Nadleśnictwa Wisła, ul. Czarne 6 w Wiśle - można przyjrzeć się codziennej pracy leśników, obejrzeć budynek Izby Historycznej oraz historyczną Kancelarię Leśniczego, a także wybrać się na spacer Ścieżką Przyrodniczą "Nadleśnictwo Wisła".

2. Budynku Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Istebnej - gdzie można zobaczyć Panoramę Beskidzką i wsłuchać się w kompozycję narracyjno-muzyczną.

3. Karpackiego Banku Genów, Woliery Pokazowej Głuszców i Muzeum Świerka w Jaworzynce Wyrchczadeczce - gdzie można również przyjrzeć się nowemu pokoleniu drzew na szkółce leśnej.

4. Ścieżek przyrodniczych "Olza" w Istebnej i "Barania Góra" w Wiśle.

Wszystkie obiekty Nadleśnictwa Wisła będą udostępnione bezpłatnie dla zwiedzających.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

15.05.2009

Świadczenie usług doradczych
Dla posiadaczy lasów

 

 

 

Nadleśnictwo Wisła informuje, że  Decyzją   Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi nr DON-dr-53AKR/2009 z dnia 24.04.2009 r. udzielono do 31.12.2015 roku jednostce PGL LP Nadleśnictwo Wisła akredytacji na świadczenie usług w ramach działania objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013: Korzystanie z usług doradczych przez rolników i posiadaczy lasów. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu Nadleśnictwa Wisła (33) 855 24 26.

Pełny wykaz podmiotów uprawnionych do doradzania

 

 

 

 

 

 

 

20,04.2009

Akcja Drzewko za Makulaturę

Gimnazjum im. Jana Pawła II z Istebnej wraz z Nadleśnictwem Wisła zorganizowało Akcję Drzewko za Makulaturę. Przedsięwzięcie podzielone było na dwa etapy - jesienny ubiegłego roku oraz wiosenny bieżącego. Makulaturę zbierały 4 szkoły:

Szkoła Podstawowa nr 1 w Koniakowie
Szkoła Podstawowa nr 2 w Jaworzynce
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Istebna Zaolzie
Gimnazjum im. Jana Pawła II z Istebnej

Łącznie uzbierano prawie 5 ton makulatury! Nadleśnictwo Wisła przekazało za to 5000 sztuk drzewek - świerka, sosny, buka, lipy i jawora.


Sadzonki czekały na właścicieli obok budynku Gimnazjum

 

 

04.04.2009

Wystawa Prac Osób Niepełnosprawnych


02.04.2009 roku odbyło się uroczyste otwarcie Wystawy Prac Osób Niepełnosprawnych w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej. Prace można oglądać od poniedziałku do piątku w godzinach od 800 do 1600 Jesteśmy dumni z tego, że większość prac powstaje w Ośrodku Edukacji Ekologicznej na Dzielcu. Opiekunka Szkółki Malarskiej Iwona Konarzewska opowiedziała o pracach malarskich, ale to nie jedyne dzieła, jakie można obejrzeć w GOK'u. Na zwiedzających czekają też pisanki, serwetki z haftem krzyżykowym, biżuteria a także ceramiczne zajączki i baranki. Prace, w które wkłada się tak wiele serca, po prostu trzeba obejrzeć!


Uśmiechy na twarzach wskazują na wielką potrzebę zajęć w OEE

25.02.2009

Zawody Furmanów

W tegorocznych, VIII już z kolei zmagań Furmanów, udział wzięli następujący przedstawiciele trzech krajów - Polski, Czech i Słowacji:

Jan Urbaczka i Ryszard Haratyk z Jaworzynki

  Kazimierz Kubica i Kazimierz Legierski z Koniakowa

Jan Legierski i Marek Wolny z Istebnej

Jan Bliznák z Valasske z Czech

 David Valka z Meziřiči z Czech

Pavol Kitać z Galianova ze Słowacji


fot. Jacek Kohut

Imprezę poprowadzili Dorota Cieślar oraz Andrzej Kudełka, a nagrody zwycięzcom wręczyli Nadleśniczy Witold Szozda wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Istebna Janem Gazur.

W konkurencji slalomu z drewnem stosowym zwyciężyli:

Jan Urbaczka i Ryszard Haratyk z Jaworzynki

W konkurencji precyzyjne pchanie drewna dłużycowego zwyciężyli:

Kazimierz Kubica i Kazimierz Legierski z Koniakowa

W konkurencji siła uciągu zwyciężył:

Jan Bliznák z Valasske z Czech

W konkurecji rzut gnotym zwyciężył:

Mariusz Hankus z Koniakowa


Na starcie fot. Jacek Kohut


Pamiątkowa fotografia uczestników i organizatorów fot. Jacek Kohut

 

 

Nadleśnictwo Wisła i Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej

ZAPRASZAJĄ NA:

VIII Zawody Furmanów - Istebna 2009

22 lutego 2009

rozpoczęcie zawodów - 1100 Istebna Tartak

Konkurencje:

* Slalom z drewnem dłużycowym (para koni)
* Precyzyjne pchanie drewna dłużycowego (para koni)
* Siła uciągu (jeden koń)

Konkurencje dla publiczności: rzut gnotym

Przygrywać będzie kapela Wałasi

Gastronomią zajmie się Koło Łowieckie "Olza"

Dokarmianie zwierzyny

Zima jest najcięższym do przetrwania czasem dla zwierząt - szczególnie tych mniejszych, z uwagi na brak pożywienia, dlatego niezbędne jest ich dokarmianie. Pracownicy Nadleśnictwa wspólnie ze Szkołami, jak co roku, starają się ułatwić ptakom i ssakom przetrwanie. Zakupiono nowe karmniki a także 2 tony słonecznika dla ptaków. Również dwa znajdujące się pod opieką Nadleśnictwa paśniki, zlokalizowane przy ścieżce przyrodniczej "Przy Nadleśnictwie", stale uzupełniane są sianem i owsem.


Uzupełnianie słonecznika


W drodze do paśnika


Przy paśniku