Lista aktualności Lista aktualności

Głuszce otrzymają dotację WFOŚiGW

Niemal 100 tys. zł na ochronę gatunkową głuszców oraz edukację ekologiczną w Gopspodarstwie Pszczelarskim przeznaczył Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Stosowne umowy między WFOŚiGW w Katowicach a Nadleśnictwem Wisła zostały podpisane podczas wyjazdowej konferencji prasowej w Jaworzynce Wychrczadeczce. To tutaj Nadleśnictwo Wisła prowadzi reintrodukcję tego pięknego kuraka leśnego.

W konferencji uczestniczyli prezesi katowickiego Funduszu Tomasz Bednarek i Adam Lewandowski oraz przedstawiciele Lasów Państwowych Damian Sieber p.o. dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach i Andrzej Kudełka nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła.

"Hodowla głuszca jest ważna z punktu widzenia całego kraju. To zagrożony gatunek, którego dzięki hodowlom Lasów Państwowych chronimy" - powiedział Tomasz Bednarek prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Wolierową Hodowlę Głuszców Nadleśnictwo Wisła uruchomiło w 2002 roku, czyli w tym roku obchodzimy jej 20-lecie. Przez te wszystkie lata staraliśmy się, aby ten piękny gatunek pozostał w naszych lasach na dłużej. Według inwentaryzacji prowadzonej w latach 1999-2002 liczbę głuszców w Beskidzie Śląskim oszacowano na zaledwie 10 sztuk. Dzięki działalności Wolierowej Hodowli dzisiaj spotkanie głuszca w lesie jest dużo bardziej realne. Zarówno pracownicy Lasów Państwowych, jak i turyści coraz częściej zgłaszają nam swoje spotkania z tym ptakiem.

"Wyszło już stąd potomstwa około 1200 sztuk, z tego 1000 sztuk zostało wprowadzone w swoje siedliska naturalne w Polsce, a 200 sztuk zostało przekazanych do krajów ościennych" - powiedział Damian Sieber p.o. dyrektor RDLP w Katowicach.

Środki z dotacji w Wolierowej Hodowli zostaną przeznaczone głównie na karmę dla głuszców i zagospodarowanie pomieszczeń Hodowli, natomiast w Gospodarstwie Pszczelarskim na zagospodarowanie edukacyjne - modele owadów zapylających, powiększony model pszczoły, tablice edukacyjne związane z roślinami miododajnymi oraz hotel dla owadów. Po zagospodarowaniu budynku będziemy mieli przyjemność przedstawić go wszystkim odwiedzającym Wyrchczadeczkę.