Lista aktualności
Jubileuszowy XX Piknik Leśny
Odbywający się w ubiegły weekend XX Piknik Leśny to wydarzenie zorganizowane wspólnie przez Nadleśnictwo Wisła, Miasto Wisła i lokalne Koła Łowieckie
Amfiteatr im. Stanisława Hadyny w centrum Wisły to miejsce, w którym odbywały się największe atrakcje obu dni imprezy skierowanej do szerokiego grona odbiorców. To tutaj na rozpoczęcie można było zapoznać się z sokolnictwem, będącym jedną z wielu gałęzi łowiectwa oraz posłuchać koncertu Myśliwskiego Zespołu Śpiewaczego "Kwiczoły" wzbogaconym o pokaz sposobów wabienia zwierzyny.
Następnie zebranych gości oficjalnie przywitali Burmistrz Miasta Wisła - Tomasz Bujok oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła - Andrzej Kudełka. W tej części naszej dwudniowej zabawy został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. Tajemniczy świat leśnych grzybów, w którym brali udział uczniowie lokalnych przedszkoli i szkół. Kilkadziesiąt prac stanowiło twardy orzech do zgryzienia dla obradującego jury. Po długich obradach udało się przyznać po jednej nagrodzie głównej i po jednym wyróżnieniu, a pozostali uczestnicy otrzymali również nagrody pocieszenia. W tej części mieliśmy także przyjemność posłuchać o zaletach i zagrożeniach czyhających ze strony grzybów, które przedstawił grzyboznawca Justyn Kołek. Zgromadzeni goście mogli podziwiać prace plastyczne, ponieważ przez cały dzień były wywieszone wokół amfiteatralnej sceny.
Kolejny punkty naszego Pikniku miał na celu zapoznanie gości z różnorodnymi rasami psów myśliwskich. Pokaz ten cieszył się dużym uznaniem wśród publiczności i był często nagradzany oklaskami. Pupile były już nieco zmęczone, gdyż większość z nich brała udział również w trwającej w tym samym czasie w Wiśle międzynarodowej wystawie psów, jednak bez problemu zaprezentowały swoje największe zalety na scenie.
Następnie nasze uszy zostały przyjemnie dopieszczone dwoma koncertami - Zespołu Reprezentacyjnego Sygnalistów Myśliwskich Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach oraz Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Jako support głównego zespołu wystąpili laureaci Festiwalu Piosenki Młodzieżowej "Nasza Szansa", a wisienką na torcie był koncert zespołu Elektryczne Gitary! Członkowie zespołu otrzymali od nas na pamiątkę sadzonki świerka.
W drugim dniu imprezy przyszedł czas na prezentację lokalnych walorów kulturowych przez dziecięce zespoły regionalne: Mała Wisła, Mała Istebna oraz Goleszów.
Poza amfiteatrem Piknikowi w oba dni towarzyszyły inne wydarzenia, gdzie odnotowaliśmy sporą liczbę uczestników. Najwięcej osób odwiedziło stoiska edukacyjne, przygotowane przez zaprzyjaźnione Nadleśnictwa: Kobiór, Węgierską Górkę oraz Katowice, warsztaty plastyczne przygotowane przez pracowników Wiślańskiego Centrum Kultury i oczywiście przez edukatorów Nadleśnictwa Wisła.
Ogromną popularnością, wśród zwiedzających nasze stoiska, cieszyły się warsztaty polegające na wyrobie medali z drewna i magnesów na lodówkę. Począwszy od ucięcia piłą ręczną drewnianego krążka z przygotowanego wałka brzozowego, poprzez wyszlifowanie powierzchni papierem ściernym i wydrążenie otworu ręczną wiertarką, a skończywszy na ozdobienia krążka pieczątkami z motywami zwierząt lub liści drzew leśnych. Warsztatom przyświecała zasada, że samodzielnie wykonany gadżet ma największą wartość sentymentalną, a przy okazji promowany był odnawialny surowiec drzewny. Wiele ze spotkanych nam osób pierwszy raz w życiu trzymało w rękach piłę do drewna i wiertarkę, a już samo ucięcie krążka piłą było wystarczającą atrakcją! Mało tego, okazuje się, że wcale nie jest oczywiste, że papier produkowany jest z drewna, co tylko pokazuje, jak bardzo warsztaty z leśnikami są społeczeństwu potrzebne.
Prezentowane było także Gospodarstwo Pszczelarskie Lasów Państwowych Nadleśnictwa Wisła, które usytuowane jest w Jaworzynce w sąsiedztwie Wolierowej Hodowli Głuszców i Karpackiego Banku Genów. Osób odwiedzających stoisko wcale nie trzeba było zachęcać do spróbowania naszego tegorocznego miodu. Uczestnikom warsztatów przedstawiano również problemy związane z Leśnymi Gospodarstwami Węglowymi, ponieważ Nadleśnictwo Wisła należy do jednostek pilotażowych tego projektu.
Nadleśnictwo Kobiór prezentowało Hodowlę Żubra oraz warsztaty plastyczne z hitem - malowaniem ptaków na krążkach drewna, Nadleśnictwo Katowice łowiectwo i ciekawostki związane z różnymi gatunkami drewna, a Nadleśnictwo Węgierska Górka gry i zabawy związane z popularyzacją drewna. Każde z nadleśnictw miało również w zanadrzu konkursy dla dzieci, podczas których rozdano setki gadżetów edukacyjnych, powstałych głównie z drewna.
Edukatorzy przeprowadzili niezliczone rozmowy z osobami zainteresowanymi prowadzoną przez leśników gospodarką leśną. Nie brakowało także trudnych tematów, związanych z klęskami w lasach i wycinką drzew.
Turyści bardzo chętnie kosztowali potrawy z bardzo zdrowej, a niezbyt popularnej dziczyzny, przygotowane przez Koła Łowieckie.
Sporym zainteresowaniem cieszyło się również stoisko związane z grzybami prowadzone przez Justyna Kołka, który godzinami potrafi opowiadać o swojej największej pasji w życiu i zarazić nią każdego z rozmówców. Na stoisku tym można było zobaczyć jadalne gatunki grzybów, ale też i te śmiertelnie trujące, na czele z muchomorem sromotnikowym. Nowością byłyo też stoisko dotyczące kleszczy i chorób przez nie przenoszonych.
Przez calutkie dwa dni powstawała drewniana rzeźba pszczoły na kwiatkach wykonywana pilarką przez Sebastiana Suszkę-Kamińskiego (Bulocz Art), lokalne firmy leśne prezentowały również sprzęt wykorzystywany w uslugach leśnych.
Wszystkim uczestnikom Pikniku Leśnego serdecznie dziękujemy i zapraszamy już za rok!