Lista aktualności Lista aktualności

Międzynarodowy Dzień Lasów 21 marca

Las działa jak cudowna gąbka, sprawiająca, że wciąż mamy dostęp do czystej wody

21 marca to nie tylko kalendarzowy pierwszy dzień wiosny czy uczniowski Dzień Wagarowicza, ale od 4 lat również Międzynarodowy Dzień Lasu (MDL). Uczniów zapraszamy do spędzenia tego dnia w lesie, niekoniecznie na wagarach, może lepiej na wycieczce z zachęconym do takiego spędzenia czasu nauczycielem. Ileż to o lesie można dowiedzieć się rzeczy podczas bezpośredniego kontaktu?

Tegoroczny MDL ma nam do przekazania niezwykle cenną informację o wpływie lasu na obieg wody. Las pełni rolę naturalnego filtra wody - cudownej gąbki, która zapewnia aż 75% czystej, świeżej wody na Ziemi. Aż jedna trzecia największych miast świata czerpie wodę z obszarów leśnych - mowa tutaj m.in. o miastach takich jak Nowy Jork, Bombaj czy Bogota.

Wchodząc do lasu nie zapominajmy o jego zbawiennym wpływie na nasze organizmy. W Polsce na szczęście lasów wciąż przybywa! Rocznie Lasy Państwowe sadzą 500 milionów drzew! W tym roku nadal pamiętając o trwałości lasów Nadleśnictwo Wisła posadzi 830 tysięcy nowych drzew. Poniżej zamieszono film FAO promujący tegoroczny MDL.