Lista aktualności Lista aktualności

Relacja z XXII Pikniku Leśnego

Odbywający się w ubiegły weekend XXII Piknik Leśny to wydarzenie zorganizowane wspólnie przez Nadleśnictwo Wisła, Miasto Wisła i lokalne Koła Łowieckie.

Amfiteatr im. Stanisława Hadyny w centrum Wisły to miejsce, w którym odbywały się największe atrakcje jednodniowej imprezy. Na sam początek o zaletach oraz zagrożeniach czyhających ze strony grzybów mogliśmy posłuchać dzięki grzyboznawcy Justynowi Kołkowi.

Kolejny punkty naszego Pikniku miał na celu zapoznanie gości z różnorodnymi rasami psów myśliwskich. Pokaz ten cieszył się dużym uznaniem wśród publiczności, a psy oraz ich opiekunowie byli często nagradzani oklaskami. Pupile bez problemu zaprezentowały swoje największe zalety na scenie, a po pokazie były chętnie głaskane i przytulane przez najmłodszych gości Pikniku. Właściciele psów jeszcze długo po pokazie prowadzili rozmowy z uczestnikami imprezy. Pokaz ras psów myśliwskich jest stałym punktem Pikniku Leśnego, ale po frekwencji publiczności widać było, że jeszcze się nie znudził.

Następnie Myśliwski Zespół Śpiewaczy ‘Kwiczoły” zaprezentował utwory łowieckie, a trochę folkloru wprowadziła kapela „Wisła”.
Na deser przeprowadzony został konkurs o tematyce leśnej. Pytania konkursowe dotyczyły naszego Nadleśnictwa i niektóre sprawiły sporo kłopotów, ale publiczność dzielnie i trafnie podpowiadała uczestnikom. Za udzielone odpowiedzi sprezentowaliśmy leśne gadżety.

Po takich emocjach można było jedynie ostudzić je hałasem i taki hałas zrobiła kapela Horuk. Było to doskonałe wprowadzenie do koncertu gwiazdy Pikniku Leśnego czyli Blue Cafe.

Przed samym koncertem Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Wisła Paweł Kłopotowski na ręce Burmistrza Miasta Wisła Tomasza Bujoka przekazał list gratulacyjny z okazji 60-lecia nadania praw miejskich Wiśle wraz z obrazem przedstawiającym perełkę naszych wiślańskich lasów – głuszca.

Poza amfiteatrem Piknikowi towarzyszyły wydarzenia dodatkowe, gdzie odnotowaliśmy sporą liczbę uczestników. Najwięcej osób odwiedziło stoiska edukacyjne, przygotowane przez zaprzyjaźnione Nadleśnictwa: Kobiór, Katowice i Węgierską Górkę, warsztaty plastyczne przygotowane przez pracowników Wiślańskiego Centrum Kultury i oczywiście przez edukatorów Nadleśnictwa Wisła, a także stoisko Polskiego Związku Łowieckiego.

Ogromną popularnością, wśród zwiedzających nasze stoiska, cieszyły się warsztaty polegające na własnoręcznym skręcaniu skrzynek lęgowych dla ptaków, wyrobie medali z drewna i magnesów na lodówkę. Począwszy od ucięcia piłą ręczną drewnianego krążka z przygotowanego wałka brzozowego, poprzez wyszlifowanie powierzchni papierem ściernym i wydrążenie otworu ręczną wiertarką, a skończywszy na ozdobienia krążka pieczątkami z motywami zwierząt lub liści drzew leśnych. Przy okazji prowadziliśmy sporo rozmów o odnawialnym surowcu drzewnym.
Prezentowane było także Gospodarstwo Pszczelarskie Lasów Państwowych Nadleśnictwa Wisła, które usytuowane jest w Jaworzynce w sąsiedztwie Wolierowej Hodowli Głuszców i Karpackiego Banku Genów z wystawą od nasionka do drzewa.

Nadleśnictwo Kobiór prezentowało Hodowlę Żubra oraz warsztaty plastyczne z hitem - malowaniem ptaków, Nadleśnictwo Katowice łowiectwo i ciekawostki związane z różnymi gatunkami drewna, a Nadleśnictwo Węgierska Górka warsztaty związane z gatunkami drzew i krzewów. Każde z nadleśnictw miało również w zanadrzu konkursy dla dzieci, podczas których rozdano setki gadżetów edukacyjnych, powstałych głównie z drewna.

Edukatorzy przeprowadzili niezliczone rozmowy z osobami zainteresowanymi prowadzoną przez leśników gospodarką leśną. Nie brakowało także trudnych tematów, związanych z klęskami w lasach i wycinką drzew.

Turyści bardzo chętnie kosztowali potrawy z bardzo zdrowej, a niezbyt popularnej dziczyzny, przygotowane przez Koła Łowieckie. Gulasz i bigos z dziczyzną sprzedawały się, jak ciepłe bułeczki.

Sporym zainteresowaniem cieszyło się również stoisko związane z grzybami prowadzone przez Justyna Kołka, który godzinami potrafi opowiadać o swojej największej pasji w życiu i zarazić nią każdego z rozmówców. Na stoisku tym można było zobaczyć jadalne gatunki grzybów, ale też i te śmiertelnie trujące oraz zestawy do własnoręcznej hodowli grzybów.

Przez cały dzień powstawała drewniana rzeźba loga 60-lecia nadania praw miejskich Wiśle wykonywana pilarką przez Sebastiana Suszkę-Kamińskiego (Bulocz Art).

Wszystkim uczestnikom Pikniku Leśnego serdecznie dziękujemy i zapraszamy już za rok! Na pewno się pojawimy!