Lista aktualności Lista aktualności

Relacja z XXIV Pikniku Leśnego

Odbywający się w ubiegły weekend XXIV Piknik Leśny to wydarzenie zorganizowane wspólnie przez Nadleśnictwo Wisła oraz Wiślańskie Centrum Kultury w imieniu Miasta Wisła.

W tym roku scena usytuowana była w Parku Kopczyńskiego, z uwagi na remont wiślańskiego amfiteatru. Dzięki temu cała impreza miała bardziej kameralny charakter. Na sam początek na scenie można było obejrzeć spektakl teatralny dla dzieci Ekonolulu w wykonaniu Teatru Kultureska.

Kolejny punkty naszego Pikniku miał na celu zapoznanie gości z różnorodnymi rasami psów myśliwskich. Pokaz ten cieszył się dużym uznaniem wśród publiczności. Pupile bez problemu zaprezentowały swoje największe zalety pod sceną. Właściciele psów jeszcze długo po pokazie prowadzili rozmowy z uczestnikami imprezy. Pokaz ras psów myśliwskich jest stałym punktem Pikniku Leśnego, ale po frekwencji publiczności widać było, że jeszcze się nie znudził. Tym bardziej, że co roku część prezentowanych psów jest innych ras lub po prostu są to inne osobniki tej samej rasy.

Kolejno na scenie wystąpił nasz zaprzyjaźniony już grzyboznawca – Justyn Kołek, którego opowieści o świecie grzybów można słuchać godzinami oraz Aleksander Skrzydłowski, który kolejny raz prezentował swoje umiejętności w naśladowaniu głosów ptaków.

Zorganizowany został również konkurs o tematyce leśnej. Pytania konkursowe dotyczyły naszego Nadleśnictwa i niektóre sprawiły sporo kłopotów, ale publiczność dzielnie i trafnie podpowiadała uczestnikom. Za udzielone odpowiedzi sprezentowaliśmy uczestnikom leśne gadżety.

Oprawę muzyczną zagwarantowała kapela Beskidzcy Zbóje.

A tuż po nim Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła Andrzej Kudełka wraz z prowadzącymi imprezę Katarzyną Pezdą i Wojciechem Kohutem powitali serdecznie zgromadzonych i zaprosili ich na występy gwiazd tegorocznego Pikniku, czyli Chytrock oraz Big Day. Na pamiątkę oba zespoły otrzymały od nas sadzonki drzew.

Poza amfiteatrem Piknikowi towarzyszyły wydarzenia dodatkowe, które mimo wysokich temperatur były naprawdę tłumnie odwiedzane. Najwięcej osób tradycyjnie przybyło na stoiska edukacyjne, przygotowane przez Nadleśnictwa: Kobiór i Ustroń, warsztaty plastyczne przygotowane zostały przez pracowników Wiślańskiego Centrum Kultury, Centrum Edukacji Ekologicznej i Malowany Ptak i oczywiście przez edukatorów Nadleśnictwa Wisła, a także stoisko Polskiego Związku Łowieckiego.

W tym roku dużą popularnością, wśród zwiedzających nasze stoiska, cieszyły się warsztaty polegające na własnoręcznym skręcaniu budek dla ptaków, wyrobie medali z drewna i magnesów. Począwszy od ucięcia piłą ręczną drewnianego krążka z przygotowanego wałka brzozowego, poprzez wyszlifowanie powierzchni papierem ściernym i wydrążenie otworu ręczną wiertarką, a skończywszy na ozdobienia krążka pieczątkami z motywami zwierząt lub liści drzew leśnych. Przy okazji prowadziliśmy sporo rozmów o odnawialnym surowcu drzewnym. Można było również wziąć udział w spacerze z leśnikiem, czyli nasza leśną edukatorką oraz pomaszerować ścieżką zmysłów.

Prezentowane było także Gospodarstwo Pszczelarskie Lasów Państwowych Nadleśnictwa Wisła, które usytuowane jest w Jaworzynce w sąsiedztwie Wolierowej Hodowli Głuszców i Karpackiego Banku Genów z wystawą od nasionka do drzewa. Kolejny raz zorganizowana została również strefa bushcraftowa prezentująca tę ciekawą i modną ostatnio metodę spędzania wolnego czasu na łonie natury.

Nadleśnictwo Kobiór prezentowało Hodowlę Żubra oraz warsztaty edukacyjne, a Nadleśnictwo Ustroń zagadnienia dotyczące zmieniającego się klimatu. Każde z nadleśnictw miało również w zanadrzu konkursy dla dzieci, podczas których rozdano setki gadżetów edukacyjnych, powstałych głównie z drewna.

Edukatorzy przeprowadzili niezliczone rozmowy z osobami zainteresowanymi prowadzoną przez leśników gospodarką leśną. Nie brakowało także trudnych tematów, związanych z klęskami w lasach i wycinką drzew.

Turyści bardzo chętnie kosztowali potraw z dziczyzny, które serwowane były w tym roku przez Koło Łowieckie Istebna.
Sporym zainteresowaniem cieszyło się również stoisko związane z grzybami prowadzone przez Justyna Kołka, który godzinami potrafi opowiadać o swojej największej pasji w życiu i zarazić nią każdego z rozmówców oraz Piotra Kweca, który przybliżał zagadnienie hodowli trufli. Na stoisku tym można było zobaczyć jadalne gatunki grzybów, ale też i te śmiertelnie trujące oraz zestawy do własnoręcznej hodowli grzybów.

Wszystkim uczestnikom Pikniku Leśnego serdecznie dziękujemy i zapraszamy już za rok!


Zdjęcia: Mateusz Woźniak oraz Wiślańskie Centrum Kultury