Lista aktualności Lista aktualności

Rozpoczęcie wakacji z Piknikiem Leśnym

XXI Piknik Leśny za nami

Odbywający się w ubiegły weekend XXI Piknik Leśny to wydarzenie zorganizowane wspólnie przez Nadleśnictwo Wisła, Miasto Wisła i lokalne Koła Łowieckie

Po roku przerwy udało sie zorganizować kolejny Piknik Leśny. Amfiteatr im. Stanisława Hadyny w centrum Wisły to miejsce, w którym odbywały się największe atrakcje jednodniowej tym razem imprezy skierowanej do szerokiego grona odbiorców. To tutaj można było zapoznać się z sokolnictwem, będącym jedną z wielu gałęzi łowiectwa oraz posłuchać koncertu Kapeli Wróble i Rajwach.

Kolejny punkty naszego Pikniku miał na celu zapoznanie gości z różnorodnymi rasami psów myśliwskich. Pokaz ten cieszył się dużym uznaniem wśród publiczności i był często nagradzany oklaskami. Pupile bez problemu zaprezentowały swoje największe zalety na scenie, a po pokazie były chętnie głaskane i przytulane przez najmłodszych gości Pikniku.

W tej części mieliśmy także przyjemność posłuchać o zaletach i zagrożeniach czyhających ze strony grzybów, które przedstawił grzyboznawca Justyn Kołek. Następnie zebranych gości oficjalnie przywitali Burmistrz Miasta Wisła - Tomasz Bujok oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła - Andrzej Kudełka.

Wisienką na torcie był koncert Urszuli ze wszystkimi najbardziej znanymi hitami - bawiły się wszystkie pokolenia! Urszula otrzymała od nas na pamiątkę sadzonkę świerka.

Poza amfiteatrem Piknikowi towarzyszyły inne wydarzenia, gdzie odnotowaliśmy sporą liczbę uczestników. Najwięcej osób odwiedziło stoiska edukacyjne, przygotowane przez zaprzyjaźnione Nadleśnictwa: Kobiór oraz Katowice, warsztaty plastyczne przygotowane przez pracowników Wiślańskiego Centrum Kultury i oczywiście przez edukatorów Nadleśnictwa Wisła, a także stoisko Polskiego Związku Łowieckiego.

Ogromną popularnością, wśród zwiedzających nasze stoiska, cieszyły się warsztaty polegające na wyrobie medali z drewna i magnesów na lodówkę. Począwszy od ucięcia piłą ręczną drewnianego krążka z przygotowanego wałka brzozowego, poprzez wyszlifowanie powierzchni papierem ściernym i wydrążenie otworu ręczną wiertarką, a skończywszy na ozdobienia krążka pieczątkami z motywami zwierząt lub liści drzew leśnych. Warsztatom przyświecała zasada, że samodzielnie wykonany gadżet ma największą wartość sentymentalną, a przy okazji promowany był odnawialny surowiec drzewny. Wiele ze spotkanych nam osób pierwszy raz w życiu trzymało w rękach piłę do drewna i wiertarkę, a już samo ucięcie krążka piłą było wystarczającą atrakcją! Mało tego, okazuje się, że wcale nie jest oczywiste, że papier produkowany jest z drewna, co tylko pokazuje, jak bardzo warsztaty z leśnikami są społeczeństwu potrzebne.

Prezentowane było także Gospodarstwo Pszczelarskie Lasów Państwowych Nadleśnictwa Wisła, które usytuowane jest w Jaworzynce w sąsiedztwie Wolierowej Hodowli Głuszców i Karpackiego Banku Genów.

Nadleśnictwo Kobiór prezentowało Hodowlę Żubra oraz warsztaty plastyczne z hitem - malowaniem ptaków, Nadleśnictwo Katowice łowiectwo i ciekawostki związane z różnymi gatunkami drewna. Każde z nadleśnictw miało również w zanadrzu konkursy dla dzieci, podczas których rozdano setki gadżetów edukacyjnych, powstałych głównie z drewna.

Edukatorzy przeprowadzili niezliczone rozmowy z osobami zainteresowanymi prowadzoną przez leśników gospodarką leśną. Nie brakowało także trudnych tematów, związanych z klęskami w lasach i wycinką drzew.

Turyści bardzo chętnie kosztowali potrawy z bardzo zdrowej, a niezbyt popularnej dziczyzny, przygotowane przez Koła Łowieckie.

Sporym zainteresowaniem cieszyło się również stoisko związane z grzybami prowadzone przez Justyna Kołka, który godzinami potrafi opowiadać o swojej największej pasji w życiu i zarazić nią każdego z rozmówców. Na stoisku tym można było zobaczyć jadalne gatunki grzybów, ale też i te śmiertelnie trujące.

Przez cały dzień powstawała drewniana rzeźba pstrąga wykonywana pilarką przez Sebastiana Suszkę-Kamińskiego (Bulocz Art).

Wszystkim uczestnikom Pikniku Leśnego serdecznie dziękujemy i zapraszamy już za rok!