Lista aktualności Lista aktualności

XX Zimowe Zawody Furmanów

Nadleśnictwo Wisła wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury z Istebnej  w  dniu 27.02.2022 zorganizowało rocznicowe XX Zimowe Zawody Furmanów. Zawody odbyły się w Istebnej na placu miejsca postoju pojazdów „Olza”. Zmagania zawodników były przedstawieniem wspólnej pracy furmana z koniem pociągowym w lesie i miały wymiar nie tylko rywalizacji lecz również edukacyjny. Wśród kibiców znalazło się wiele dzieci i młodzieży, ilość odwiedzających przewyższyła oczekiwania organizatorów. Zawodnicy wedle regulaminu mieli startować w trzech konkurencjach: slalom z drewnem stosowym, precyzyjne pchanie drewna oraz siła uciągu. Frekwencja startujących zawodników była tak duża, że biuro zawodów postanowiło zrezygnować z drugiej konkurencji „precyzyjne pchanie drewna”.

Oprócz samych zawodów przygotowano zaplecze gastronomiczne, gdzie Koło Łowieckie Olza serwowało kiełbaski z grilla, pyszny gulasz z dziczyzny natomiast Gminny Ośrodek Kultury zadbał o kołacze. Organizatorzy zatroszczyli się o bezpieczeństwo zarówno kibiców, furmanów jak również koni. Na miejscu stacjonowało pogotowie ratunkowe, policja, ochrona oraz weterynarz. Cały plac po którym poruszały się konie został odgrodzony od kibiców.

Nadleśnictwo Wisła na czas trwania zawodów wystawiło swoje stoisko edukacyjne, gdzie zainteresowani mogli wziąć udział w zabawie „koło fortuny” i odpowiadając na pytania z zakresu np. ochrony przyrody, gospodarki leśnej otrzymać drobne nagrody rzeczowe. Na stoisku nie zabrakło dyskusji o hodowli głuszca w Nadleśnictwie Wisła, drzewostanów tutaj panujących, pracy furmana w lesie czy o programie LGW.  Dla najmłodszych przewidziane było składanie z elementów drewnianego domku.

Ciekawą dyscypliną przewidzianą tylko dla kibiców był rzut wałkiem na odległość. Zmagania te podzielono na cztery grupy: kobiety, mężczyźni, dzieci starsze i młodsze. W każdej grupie trzy pierwsze miejsca były nagrodzone upominkami sponsorowanymi przez GOK i Nadleśnictwo.

Na specjalnie zbudowanej scenie w czasie trwania zawodów występowały zespoły regionalne żwawo przygrywając. Trzy pierwsze miejsca w każdej z kategorii zawodów furmanów nagrodzone zostały pieniężnie. Każdy uczestnik zawodów otrzymywał worek owsa dla swojego konika.

Na podium stanęli:

W kategorii I - Slalom z drewnem stosowym

I miejsce  - Michał Szkawran i Marcin Szkawran

II miejsce – Jan Francisty starszy i Jan Francisty młodszy

III miejsce – Tiborz Totch i Jan Francisty

W kategorii II – Siła uciągu

I miejsce – Michal Raśkewić

II miejsce – Michał Kumor

III miejsce – Jan Francisty młodszy

Więcej zdjęć pod adresem: https://www.istebna.eu/turysta/fotoreportaz/xx-zawody-furman-w

Zdjęcie dzięki uprzejmości Urzędu Gminy Istebna (GOK).